Перегляд матеріалу Таблиця оцінок
Телекомунікації та IT

IT-симуляція: інновацій в Україні немає, все вже придумано до нас, а всі новинки — лише адаптація?

Ольга Пташка, БІЗНЕС

Інновацій в Україні немає, все вже придумано до нас, а всі новинки — лише адаптація? Давайте розбиратись

Пам’ятаю, як в моєму університеті молодий декан факультету інформатики розпочав свою лекцію словами: “Поки ви тут сидите і слухаєте мене, у світі вже розробляють нові технології, придумують стартапи. І вам треба стежити за трендами”. Поки ви читаєте цю статтю, у світі користувачі інтернету встигають витратити майже $1 млн, відправити й отримати 188 млн електронних листів, залити в Instagram понад 46 тис. нових постів. Ми живемо в епоху digital economy, щохвилини світ змінюється. Термін “digital economy” введений в обіг ще 1995 р. Тоді, у її ранні часи, цифрову економіку називали інтернет-економікою через її залежність від підключення до Мережі. Нині це більш розвинений та складний процес, який забезпечується інформаційними та комунікаційними технологіями.

Та чи не обходять стороною ці інновації Україну?

Куди інвестує світ

Цифрові технології стали важливим фактором економічного зростання, національної безпеки та міжнародної конкурентоспроможності. Світова IT-індустрія змагається з іншими індустріями, щоб 2019 р. зрости до $5 трлн, повідомляє консалтингова компанія IDC. Звіт Cyberstates від Асоціації індустрії комп’ютерних технологій CompTIA показує економічний вплив американського технологічного сектору, який вимірюється у відсотках від ВВП, що перевищує вплив більшості інших галузей, включаючи такі важливі сектори, як роздрібна торгівля, будівництво та транспорт.

Саме IT-індустрія диктує тенденції та інновації, ба навіть робота та особисте життя стають все більш цифровими, більш автоматизованими та digital-спрямованими. Країни — лідери за виробництвом передових технологій, які використовують повну продуктивність своїх цифрових економік, можуть отримати стратегічну конкурентну перевагу.

Ефект дифузії інновацій відбувається завдяки інвестиціям в інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) на державному та місцевому рівнях. Інвестиції, керовані владою, 5G це чи R&D-інновації, працюють на збільшення ВВП, і в результаті підвищують продуктивність праці.

Розподіл витрат варіюється по країнах на основі низки факторів. На зрілому американському ринку, наприклад, існують потужна інфраструктура та платформи, велика база користувачів, що мають підключені пристрої високої пропускної здатності. Це відкриває шлях до інвестицій у програмне забезпечення та послуги на цій основі. Американці інвестують в інновації у сфері хмарних обчислень, 5G та інших інфраструктурних технологій. Ця хвиля породжує наступну хвилю пропозицій послуг і програмного забезпечення. Прогнозується, що нові технології, такі як штучний інтелект, інтернет речей (Іnternet of Things, IoT) і блокчейн, впливатимуть на ІТ-індустрію до 2022 р. і будуть найпривабливішими для інвестицій та нових розробок. Проте традиційні технології (обладнання, програмне забезпечення, послуги та телекомунікації) не відійдуть на другий план і так само зростатимуть.

Як попередні епохи промисловості були обумовлені розвитком будівництва залізниць, телефонних і електричних мереж, так само сучасна цифрова економіка спирається на фундамент, побудований на трьох китах:

  • хмарні обчислення — модель, яка приносить більшу гнучкість і контроль за ІТ-діяльністю;
  • обчислювальні технології — розширюють принципи хмарних обчислень з централізованого розташування до місць, де є дані;
  • 5G, що забезпечує швидке і надійне з’єднання між кожним вузлом.

Курс на 5G

Впродовж наступних трьох років у світі 5G може становити до 1,2 млрд з’єднань. Телеком — один з найбільших сегментів, куди інвестують, і надалі він зростатиме. До 2025 р. 5G-мережі охоплять третину населення світу.

Подейкують, саме завдяки 5G безпілотні авто, віртуальна реальність та IoT активно увійдуть у наше повсякденне життя. Високочастотні мережі — це 3D-відео в форматі UHD (Ultra High Definition), доповнена реальність (AR), хмарні сервіси для роботи та ігор, голографічний зв’язок, тактильний інтернет тощо.

США, Китай і країни Євросоюзу брали участь у гонці з впровадження 5G, але всіх обійшла Південна Корея, яка в квітні цього року першою створила мережу нового покоління в національному масштабі. До успіху корейців поки ніхто не наблизився.

За сучасними підрахунками, впровадження мережі 5G додає до зростання ВВП мінімум 2,5%. В Україні 5G може з’явитися 2020 р. Указ про впровадження систем мобільного зв’язку п’ятого покоління на території країни екс-президент Петро Порошенко підписав 17 травня. Мобільний оператор “Київстар” вже встановив у Києві базову станцію для тестування.

Інші учасники ринку не поділяють оптимізму п’ятого Президента, бо технічно перестрибнути 4G практично неможливо. З огляду на цю особливість, оператори, які будують мережу 4G і модернізують існуючу, закладають базис для подальшої міграції в мережу 5G. Михайло Шелемба, СЕО українського оператора зв’язку “Датагруп”, бачить перспективу розвитку мережі: “Рано чи пізно 5G буде в Україні. Але я думаю, що це історія явно не найближчих п’яти років. Здебільшого через те, що операторам поки дуже складно монетизувати 3G- і 4G-зв’язок. При цьому витрати на ці технології колосальні — вартість ліцензії, капітальні інвестиції в мережу, в обладнання”. Також пан Шелемба зауважив, що для українських клієнтів технологія 5G поки занадто коштовна: “Щоб щось впроваджувати, треба мати платоспроможну аудиторію, якій це потрібно. Масова монетизація 5G буде спірним і важливим питанням. Я не думаю, що на ринку з низьким ARPU (average revenue per user; середній дохід на одного користувача. — Авт.) ці технології впроваджуватимуться так швидко, як в Кореї”.

В Україні 5G може з’явитися 2020р. Впровадження мережі 5G додає до зростання ВВП мінімум 2,5%

Кібербезпека IoT

Аксіома від фахівців кібербезпеки: ви входите в інтернет — ви стаєте вразливим. Хакери не сплять. Світ пам’ятає DDoS-атаку з використанням пристроїв IoT в 2016 р. Консалтингова компанія Gartner трактує поняття “IoT” як мережу фізичних об’єктів з вбудованою технологією, яка дозволяє їм вимірювати параметри власного стану або стану навколишнього середовища, використовувати і передавати цю інформацію. До 2020 р. у всьому світі використовуватимуться 20,4 млрд пристроїв IoT. Тобто ваш смартгодинник теж є пристроєм IoT і ризикує бути атакованим.

Олексій Сєвонькін, менеджер з розвитку бізнесу “Октава Кіберзахист”, розповів БІЗНЕСу історію, як зловмисникам вдалося потрапити в корпоративну мережу через термометр в акваріумі. Вона просто не була забезпечена належним рівнем захисту. “І кількість подібних пристроїв зростатиме в різних галузях — сільське господарство, ритейл, будівництво, енергетика і, звичайно ж, побут. Їм так само необхідно приділяти увагу з точки зору забезпечення кібербезпеки, як і традиційним ІТ-підсистемам”, — попередив пан Сєвонькін.

Якщо ваш пристрій взаємодіє з інтернетом, він є потенційною точкою проникнення й загрозою вашій приватності. Національний кіберцентр передового досвіду (NCCoE) Національного інституту стандартів і технологій США розробляє проект рекомендацій для енергетичних компаній щодо забезпечення безпеки пристроїв IIoT (промисловий інтернет речей). Пан Сєвонькін дав рекомендації щодо кіберзахисту бізнесу: “Основний підхід при побудові будь-якої системи кібербезпеки — бути готовим до потенційного зламування. Саме тому потрібен комплекс заходів, спрямованих на протидію цьому, з одного боку, а з іншого — на забезпечення можливості відновлення й недоступності критичної бізнес-інформації для зловмисників. Цього можна досягти безліччю шляхів, але в будь-якому випадку це комплекс методів організаційно-технічного характеру. Основні елементи ІТ- та кібербезпеки, на які необхідно звернути увагу в першу чергу, це:

  • маршрутизатор/міжмережевий екран;
  • сегментування ІТ і сервісів;
  • захист серверів та кінцевих станцій;
  • захист електронної пошти;
  • резервування критичної інформації;
  • двоступенева авторизація для доступу на ПК і критичні сервіси”.

Кібербезпека — це IT-тренд 2019 р. та перспективний сегмент для інвестування на наступний рік.

Хмарні технології

За даними дослідження Торгової палати США, хмарні технології мають великі перспективи для екосистеми малого бізнесу. Зокрема, вони економлять витрати для фірм з обмеженими бюджетами та генерують значні прибутки. Крім того, експерти зазначають, що доступні технології хмарних обчислень важливі для підвищення продуктивності бізнесу. У Global Cloud Index очікують, що програмне забезпечення як послуга стане основним рушієм моделей доставки хмарних сервісів.

Денис Бурдук, експерт з питань хмарного ринку, директор компанії UCloud, розповів, що нині клієнта не треба переконувати в користі хмарних технологій: “Я вважаю, що ринок хмарних технологій буде поділений між глобальними гравцями, такими як Microsoft Azure, Amazon, DigitalOcean, та локальними — в пропорції приблизно 70% на 30%. Що стосується обсягів ринку, то він також буде рости глобально. Якщо зараз він вже під $30 млн, то за п’ять років це буде $0,5 млрд”.

Хмарні провайдери огортають свою інфраструктуру новими рішеннями, щоб мати можливість використовувати IoT. Наприклад, один з провідних великих провайдерів пропонує пакет з обслуговуванням, яке дозволяє прогнозувати відмови устаткування і систематично їм запобігати.

sdf1q

Безпілотні авто та комп’ютерний зір

Зараз ринок пропонує більше півсотні моделей електромобілів. Фактично кожний великий автовиробник заявив про роботу над прототипами електрокарів. Кілька країн вже оголосили про заборону на продаж машин з двигунами внутрішнього згоряння з 2025 р. чи 2030 р. Тому можна впевнено говорити про те, що кількість електрокарів цього року активно зростатиме. Крім того, наближається час, коли на дорозі масово з’являться безпілотні автомобілі. Відомо, що Google, Tesla, Amazon, Daimler вже досягли дуже знач­них успіхів у створенні автономних легковиків, вантажівок, таксі.

В Україні є фахівці з розробки комп’ютерного зору та програмного забезпечення для автомобілів Volvo і низки інших світових автовиробників. Київський офіс GlobalLogic виконує замовлення з розробки програмних модулів для автомобільного автопілота і програмних асистентів водія, які підвищують рівень безпеки. Українські інженери розробляють системи розпізнавання водія по обличчю та моніторингу його стану під час руху. Ці технології також працюють на основі систем розпізнавання зображень.

“Весь наш Всесвіт — науковий експеримент учнів молодших класів іншого всесвіту”, — це цитата технічного директора Google з питань штучного інтелекту Реймонда Курцвейла. 20 років тому на екрани вийшов фільм “Матриця”, що одразу став культовим. Ідея про те, що наш Всесвіт є гігантською комп’ютерною симуляцією, неодноразово спадала й на думку вченим. Хмарні обчислення, автоматизована робота, штучний інтелект, машинне навчання, інтернет речей та технології 5G є перспективними для ІТ-індустрії і повинні сприяти постійному економічному зростанню.

 

Ольга Пташка

Відправити

6,8 Середня оцінка
Таблиця оцінок