Перегляд матеріалу Таблиця оцінок
Телекомунікації та IT

Комп Шредінгера: якими будуть технології у 2030 році?

Ольга Пташка, БІЗНЕС

Усе те, про що пишуть футурологи, вже існує. Будь-який ґаджет — за ваші гроші

Ви прокинулися. Ваші вікна, підключені до системи “інтернету речей” (Internet of things, IoT), відкривають фіранки, що працюють на сонячному світлі. Голосовою командою ви вмикаєте улюблену музику, а ваш помічник зі штучним інтелектом (AI) нагадує, що вам слід випити склянку води, та радить сніданок (заснований на хімічному аналізі, отриманому від “розумного туалету”), аби наповнити організм необхідними мікроелементами. Поки робот-кухар готує, ваш душ вже налаштував приємну вашому тілу температуру води, оптимізовано використав теплову енергію для її підігріву. Поки ви випиваєте свій ранковий лате, смарт-годинник нагадує графік на день та радить лишити серед щільного розкладу 15 хвилин для медитації.

Транспортна система на замовлення підігнала до вашого будинку безпілотну машину саме в той момент, коли ви виходите. Ці автономні авто вже здатні самостійно адаптуватися до типів дороги, до умов навколишнього середовища та швидкості трафіку. Потік безпілотних машин також вміє “спілкуватися” між собою на основі даних, необхідних для швидкого реагування.

Сигнал передається через мобільну мережу 6G на всі інші транспортні засоби в радіусі декількох кілометрів. Як результат, усі автомобілі сповільнюються одночасно, тим самим запобігаючи заторам та аваріям. За вікном авто — новий день 2030 р.

Ложка скептицизму у бочці магії

Ні, це не сон і не марення, це реальність-2030. Ба більше, те, що ми описали вище, вже існує на ринку. Ми вас не здивуємо, якщо скажемо, що за 10 років планета житиме в еру людсько-машинного партнерства. “2030 — це буде світ IT. Недарма все частіше кажуть, що кожна компанія стає певною мірою ІТ-компанією, використовуючи різні хмарні сервіси для бізнес-процесів чи штучний інтелект”, — зазначає Михайло Шмєльов, регіональний директор з питань національних технологічних стратегій та політики компанії Microsoft. Ми можемо спостерігати, як те, що створювалося 5-10 років тому, нині в руках кожного споживача. Тому представники IT-індустрії не вбачають сценарію тотальної зміни на світ кіберпанку за 10 років. Зараз IT-компанії працюють над тим, що стане поширеним 2030 р. Дмитро Лавріненко, регіональний директор з технологічних практик у Центральній і Східній Європі компанії GlobalLogic, переконаний, що “розумні” девайси стануть ще розумнішими, технології — удосконаляться. “Але не треба очікувати від них магії. Швидше за все, пристрої чи смарт-оселі не зможуть спілкуватися з нами, як в фільмі “Залізна людина”, — наголошує він.

До речі, можемо порадіти за нашу країну. Адже, на думку експертів, ми — авангард технологій. Навіть те, що зараз вже давно працює в Україні, наприклад, PayPas, мають далеко не всі країни. R&D Director компанії SoftServe Микола Максименко вважає, що Україна добре інтегрована у глобальний технологічний контекст, тож більшість з інновацій ми дуже швидко зможемо побачити і відчути на собі. “Зараз ми бачимо цілу низку технологій, які активно розробляються провідними компаніями світу на майбутні 10-20 років, — пояснює він. — Це насамперед повсякденне проникнення штучного інтелекту в усі аспекти нашого життя, швидкісний інтернет завдяки 5G, роботизація, віртуальна та додана реальність та низка нових квантових технологій, як-от: квантові комп’ютери чи шифрування даних”.

Прощавай, екране

Ми не уявляємо свого життя без телефонів. Багато хто з нас пам’ятає їхню трансформацію. У далеких 1990-х роках ми і мріяти не могли про touch screen. Як технологія сенсорного екрану колись витиснула “кнопки”, так і смартфони, можливо, будуть чимось замінені. Майбутні смартфони цілком можуть вийдуть на ринок 2030 р. та матимуть багато досконаліших та ширших функцій, таких як розширена реальність (AR), гнучкі екрани, вбудований проектор, бездротове голосове управління, 3D- чи 4D-екрани, голограми та багато іншого. Сподіваємося, ми більше не будемо дивитись на крихітні двовимірні екрани, а будемо споглядати “у безодню” за допомогою тривимірного інтерфейсу пристрою.

fdghytgrf543we3e4rt6yt

Всі згадані вище приклади взаємопов’язані та логічно ведуть, як передбачає пан Максименко, “від дисплеїв та мобільних телефонів до голографічних проекцій у лінзах та окулярах чи телеприсутності у вигляді цифрового аватару. Ці технології ми вже зараз можемо побачити і спробувати на різноманітних технологічних конференціях та виставках. Таке майбутнє може настати навіть швидше, ніж за 10 років”.

Проте в експертів є пересторога, що ці технології будуть доступні не для широкого загалу. Дмитро Лавріненко наголошує, що усі вищезгадані технології вже існують, але споживачі поки не готові за це платити. “Так само і смартфон: зробити його з доповненою реальністю можливо, ба більше, є вже прототипи. Але скільки він коштуватиме? І чи готовий споживач платити, умовно, $5000 за функцію AR чи $20 тис. — за робота-кухаря? IT-компанії передовсім аналізують, наскільки виправдані дорогі технології, які не факт, що будуть доступні кожному”, — пояснює експерт.

Тому поки ми можемо спостерігати, як нинішні комунікатори зменшилися до розміру слухових апаратів чи окулярів, годинників чи ювелірних виробів. За прогнозами Всесвітнього економічного форуму, 10% населення світу до 2022 р. носитиме одяг, підключений до інтернету. Пана Максименка цей сценарій не дивує, бо ми вже зараз носимо чимало мережевих гаджетів, ті самі фітнес-трекери, що дозволяють стежити за здоров’ям і діагностувати поширені хвороби. “Я не впевнений щодо 2022 р., але з часом більшість цих сенсорів інтегруватимуться не лише в одяг, а й у нашу шкіру та тіло — у формі татуювань чи імплантатів. Це дозволить набагато точніше й непомітніше знімати потрібні показники”, — говорить він.

Де починається реальність

У багатьох є мрія мати суперздібність — клонування чи телепортація. Один “Я” їде на зустріч, інший — на саміт. І видається, це теж стане реальним. Навіть зараз компанії створюють технології для перенесення вас у нові місця: лікарі керують ходом операцій, перебуваючи в іншій країні; діти вештаються залами Лувру, не полишаючи Києва; кому цікаво, можуть “зануритись” всередину людини або в турбіну літака. “До 2025 р. світ опанує можливості змішаної реальності для створення нових середовищ і візуалізації, де фізичні та цифрові об’єкти співіснують і взаємодіють в режимі реального часу”, — передбачає Михайло Шмєльов. Він розповів, що Microsoft уже створив окуляри із доповненою реальністю HoloLens з AR-гарнітурою: “Вже зараз ми бачимо приклади використання технологій змішаної реальності. Наприклад, хірурги у Великобританії використовують гарнітуру HoloLens, щоб “побачити” пацієнтів зсередини ще до операції”. Одним із застосувань такої технології потенційно може стати “голографічна телепортація”, що дозволить за допомогою спеціальних камер (як мінімум, двох) у реальному часі “захопити” 3D-модель людини та відтворити її перед іншим носієм ґаджету.

Комп Шредінгера

Ані блокчейн, ані AI, ба навіть великі дані не матимуть такого величезного впливу на технологічний прогрес, як квантова механіка. З цієї причини Google, Microsoft, IBM та уряди в усьому світі продовжують вкладати значні інвестиції у квантові обчислення. “Квантовий комп'ютер - це один із можливих варіантів розвитку обчислювальної техніки. Більшість сучасних технологій обмежена можливостями існуючої електроніки, наступне покоління комп'ютеорів може зарадити цій проблемі"”, — говорить Дмитро Лавріненко.

Пам’ятаєте, коли у прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо запитали, як працюють квантові комп’ютери, той не розгубився і відповів: “Звичайні комп’ютери працюють за принципом бінарної системи нулів та одиниць, а квантові набагато комплексніші, дозволяють зберігати набагато більше інформації і бути набагато меншими”. Тож у звичайних комп’ютерах інформація зберігається у бітах — нулях або одиницях, а в квантових — у  кубітах. Кубіти можуть одночасно містити нуль та одиницю. Завдяки цьому квантовий комп’ютер теоретично може працювати швидше.

The Boston Consulting Group у нещодавньому дослідженні про квантові комп’ютери з’ясувала, що впродовж найближчих десятиліть приріст продуктивності, досягнутий квантовими комп’ютерами, перевищуватиме $450 млрд щорічно.

За прогнозами Deloitte, ринок квантових комп’ютерів у майбутньому буде приблизно дорівнювати нинішньому ринку суперкомп’ютерів — близько $50 млрд. На противагу очікується, що ринок класичних обчислювальних пристроїв (починаючи від звичайних смартфонів до корпоративних суперкомп’ютерів) 2019 р. складе понад $1 трлн. Навіть 2030 р. жоден з мільярдів смартфонів, комп’ютерів чи планшетів не буде мати квантову потужність, хоча вони можуть іноді використовувати квантові обчислення через хмару.

“Хотілося б побачити реальний прогрес у створенні квантових комп’ютерів, адже це допоможе значно покращити можливості штучного інтелекту та пришвидшить пошук нових матеріалів чи рішень”, — ділиться очікуваннями пан Максименко.

На практиці вони дозволять, наприклад, розшифрувати вашу ДНК, аби прописати ідеально підібрані для вашого організму препарати.

Штучний інтелект: повстання машин

Беззаперечно, у майбутньому буде штучний інтелект. Інвестиції у його появу до 2030 р. сягнуть $2,5 трлн. Завдяки AI за 10 років ВВП розвинених країн, за прогнозами Accenture, зросте на 38%, а продуктивність праці — на 40%. “У житті штучний інтелект виглядає трішечки не так, як більшість собі уявляє. AI, який розробляється людиною, має ті самі переваги та недоліки, як і ми. Люди у вигляді штучного інтелекту створюють маленьку модель себе, — розповідає пан Лавріненко. — Проте AI не може переосмислити так багато операцій за секунду, як це робить людина. Уявіть, що у вас є клон у вигляді робота. На просте запитання: “що сьогодні одягти?” — він просто “зависне”, адже є багато змінних — настрій, погода, смак, які людський мозок вбудує у відповідь значно швидше за машину”.

Тож у майбутньому машині доведеться надати “вузьку” спеціалізацію. Наприклад, машина, що відповідальна за температуру приміщення, має виконувати ідеально лише цю функцію.

…Отже, ви знову в 2030 р. Вас уже не дивує, що ваш… ґудзик пов’язаний з інтернетом. Адже 2018 р. у всьому світі вже було близько 22 млрд пристроїв, підключених до IoT. А  от 2030 р. їх вже 50 млрд.

Персоналізовані ліки, одяг, температура дому, ба навіть новини. Ви зможете відвідати зону бойових дій з журналістами чи приєднатися до вчених, які досліджують активний вулкан, не встаючи з дивану. Це можливо завдяки мультисенсорним мережам камер об’ємного зображення та крихітним автономним дронам, які охоплюють дані в реальному часі в реальному фізичному масштабі.

Очі та вуха по всьому світу будуть використовувати смугу пропускання 5G для потокової передачі даних з високою роздільною здатністю. Вам лишиться обрати точку огляду та насолоджуватися побаченим.

 

Ольга Пташка

Відправити

6,8 Середня оцінка
Таблиця оцінок