Перегляд матеріалу Таблиця оцінок
Видавнича справа та література

Життя в стилі джаз: яку літературу варто почитати за темою

Ольга Усачова, фрілансер

Життя в стилі джаз: яку літературу варто почитати за темою

Декілька цікавих книг, які допоможуть зрозуміти і полюбити джаз

Цей матеріал також доступний російською

ОЛЬГА УСАЧОВА, 26 ЧЕРВНЯ 2019, 09:45 

Життя в стилі джаз: яку літературу варто почитати за темою

Фото автора

На одній хвилі з Leopolis Jazz Fest, який цього року проходить традиційно у Львові з 26 по 30 червня, радимо три книги, що розповідають про джаз і життя джазових музикантів. Захоплюють вони з перших сторінок і читаються на одному диханні –  детальніше в добірці Mind.

Майлс Девис. Автобіографія

Жизнь в стиле джаз: какую литературу стоит почитать по теме

Відверта, часом інтимна розповідь одного з найвідоміших джазистів XX століття Майлса Девіса, занурить вас у цікавий роман довжиною в життя не однієї людини, а цілої епохи. Книга про вибір, становлення як музиканта і керівника бендів, про музику, про пристрасть до героїну та її подолання, про рідних, про жінок, про расизм, про будні джазового Нью-Йорка і колег-музикантів (Чарлі Паркера, Чарлза Мингуса, Джона Колтрейна, Діззі Гіллеспі, Кіта Джаррета, Джимі Хендрікса, Принца та інших) написана художньо, а не документально.

 

Варто послухати: Kind of Blue (1959) –  найкращий і найвідоміший джазовий альбом з будь-коли записаних. Багато критиків розглядають його як перлину і шедевр Девіса. Його вплив на такі жанри, як джаз, рок і класична музика, дав підставу музичним авторам визнати його одним з найвпливовіших альбомів. У 2003 році платівка посіла 12-те місце в списку «500 найкращих альбомів усіх часів» за версією журналу Rolling Stone.

Френк Заппа. Справжня книжка Френка Заппи

Жизнь в стиле джаз: какую литературу стоит почитать по теме

Автобіографія геніального американського музиканта ХХ століття Френка Заппи, великого веселуна, написана простою мовою, але вельми хльостким саркастичним стилем, з доречним використанням ненормативної лексики в розумних дозах. Заппу не вважають виключно джазовим виконавцем, він –  великий імпровізатор. Заппа –  це більше, ніж музика, це життєва позиція, філософія і світовідчуття.

«Ця книга повинна бути в кожному домі», –  переконана газета New York Post.

«Книга? Яка ще книга? Одна з причин усього задуму –  поширення (декількома мовами) ідіотських книг нібито про геніального музиканта XX століття Френка Вінсента Заппа (1940–1993). Я подумав, –  писав він, –  що десь має з'явитися хоча б одна книга, в якій буде щось справжнє. Тільки майте на увазі, будь ласка: ця книга не претендує на те, аби стати якоюсь «повною» історією. Її слід споживати лише як легке чтиво».

У книзі The Rolling Stone Album Guide написано, що «Френк Заппа фактично плескався у всіх жанрах музики, незалежно від того, чи був він сатиричним рокером, виконавцем джаз-фьюжн, гітаристом-віртуозом, електронним чарівником або оркестровим новатором – його ексцентрична геніальність була незаперечною».

Джазові альбоми Френка Заппи, які варто послухати: «Make a Jazz Noise Here» (1991) і збірник «The Best Band You Never Heard in Your Life» (1991).

Харукі Муракамі. Джазові портрети

Жизнь в стиле джаз: какую литературу стоит почитать по теме

«Від музики Чета Бейкера виразно віє молодістю. У світі чимало музикантів, що залишили слід в історії джазу, але я не знаю, чи зміг би хто-небудь ще, крім Бейкера, так яскраво передати «подих юності». Звук і слова дозволяють відчути душевний біль і уявні образи, якими сповнена музика...» – з есе про Чета Бейкера.

 

Харукі Муракамі, відомий письменник, великий поціновувач джазу, володар колекції із 40 000 вінілових платівок, власник джаз-кафе, надихнувшись 20 портретами улюблених джазменів японського ілюстратора Макото Вада, який теж є шанувальником цього жанру, написав есе про 55 джазових виконавців, своєрідний путівник.

Крім самого есе, тут наводиться коротка біографічна інформація та кращий, за версією самого Муракамі, альбом музиканта.

Відправити

5,2 Середня оцінка
Таблиця оцінок